Gwiezdne wojny mocarstw w książce Jacka Bartosiaka

Wyzwania XXI wieku

Jedno z najnowszych dzieł polskiej geopolityki stawia ludzkości wiele pytań. Nowa era wojen mocarstw już nastała, zatem w jaki sposób możemy się przygotować na nadchodzące zmiany i jak rządzący (między innymi Polski) powinni stanąć przed wyzwaniami walki o przyszłość ludzkości? Zapowiedź wojen w kosmosie na największą jak dotąd skalę przedstawia Jacek Bartosiak w bestsellerze zatytułowanym “Wojna w kosmosie, który jest autorem wybitnych polskich książek geopolitycznych“.

Astropolityka – transformacja ziemskiej geopolityki

Nowy termin zostaje wprowadzony do słownika, ponieważ nadchodzące rywalizacje w kosmosie mają podłoże polityczne. Wymiany, przepływy i zbieranie danych od czasów pierwszych cywilizacji były niezwykle istotne. W czasach starożytnych ludzie korzystali z wszelkich dostępnych w tamtych czasach metody, czyli posłańców lub zwierzęta. Taki sposób cyrkulacji informacji utrzymywał się przez długi czas. Jednak w momencie, gdy rozpoczęła się rywalizacja morska między Brytanią, Hiszpanią i Portugalią, rozszerzyła się również geopolityka i sposoby na komunikowanie się. 

Podobnie, kiedy nastała era internetowa, również nastąpił przełom w przesyłaniu, wymianie i zbieraniu danych. Świat jednak czeka już kolejny wielki przewrót geopolityczny, czyli wprowadzenie rywalizacji w kosmosie. 

Wiek wielkich zmian

Jesteśmy świadkami odważnych planów rozszerzenia populacji ludzkiej na Marsa. Naukowcy i wizjonerzy, których przedstawicielem jest niejako Elon Musk zapowiadają, że kiedyś w przyszłości ludzie będą musieli szukać nowych planet, aby gatunek człowieka mógł przetrwać. Widzimy zatem, że wiek XXI będzie jednym z najciekawszym, a być może najciekawszym w historii okresem. My współcześni mamy dostęp do niesamowitych technologii, dzięki którym możemy już planować i przygotowywać przyszłe pokolenia do eksploracji kosmosu.

Książka “Wojna w kosmosie” Bartosiaka przedstawia astropolitykę i wszelkie szanse oraz, nie ma co ukrywać, niebezpieczeństwa, który niesie ludzkości.